MojaSlowacja.pl


Home

Aquaparki

Narty

Jaskinie

Zamki

Mapa

Słownik

Szukaj noclegów Szukaj atrakcji
 
 
 
 
 
 

Najnowsze filmy

Demianowska Jaskinia Wolności


Demianowska Jaskinia Wolności stanowi część ogromnego podziemnego systemu krasowego w Dolinie Demianowskiej, pod Niskimi Tatrami.

Zdobiona jest wyjątkowymi naciekami, dzięki którym zaliczana jest do najpiękniejszych jaskiń w Europie.
 
 
Wejście do jaskini położone jest na wysokości 870 m n.p.m., a można do niego dotrzeć serpentynową ścieżką z parkingu, pokonując przy tym różnicę wysokości 67 m (ok. 10 minut). Ogólna długość jej korytarzy wynosi ponad 8 400 m, z czego do dziś zostało zmierzonych 7 624 m. Do dyspozycji zwiedzających są dwie trasy – dłuższa, o długości 2 150 m (czas zwiedzania 100 minut), oraz krótsza, o długości 1 150 m (czas zwiedzania 60 minut).
 
 
W Demianowskiej Jaskini Wolności znajduje się wiele przestrzennych miejsc – komnat i sal z przepięknymi naciekami. Największa z nich to Duży dom o rozmiarach 75 m, 45 m i 65 m. Oprócz odcinków podziemnego koryta rzeki Demianówki na trasach zwiedzania można też zobaczyć jeziorka jaskinne.  Wielkie Jezioro osiąga godną podziwu długość 52 m i głębokość 7 m.
 
 
W Demianowskiej Jaskini Wolności przez cały rok utrzymuje się stosunkowo stała temperatura od 6,1 do 7,0 °C. Wysoka wilgotność względna powietrza (od 94 do 99 %) umożliwia wykorzystanie jaskini do speleoterapii. Z powodzeniem  leczy się tutaj choroby dróg oddechowych oraz alergie.
 


MojaSlowacja.pl - Zareklamuj się u nas: | Redakcja portalu: +421 54 472 2394 sk@mojaslowacja.pl | Polityka cookie

Partnerzy: noclegi.pl