MojaSlowacja.pl


Home

Aquaparki

Narty

Jaskinie

Zamki

Mapa

Słownik

Szukaj noclegów Szukaj atrakcji
 
 
 
 
 
 

Najnowsze filmy

Młyn wodny kołowy


Młyn wodny kołowy w miejscowości Jelka należy do godnych uwagi zabytków technicznych i jest uważany za środkowo-europejski unikat.

Młyn stoi na lewym brzegu Małego Dunaju, który meandruje w okolicy miejscowości Jelka na długości 23 km wśród przepięknych krajobrazów, idealnych do uprawiania turystyki wodnej.

 

Najstarszy dokument o tym właśnie młynie pochodzi z 1894 roku. Pierwotnie chodziło o młyn na łodzi i dopiero w 1900 roku rozpoczęto jego przebudowę. Pierwszym właścicielem był Jozef Németh, po nim jego syn. Po przebudowie zaczęto w nim mleć zboże w sierpniu 1906 roku. Młyn służył aż do kwietnia 1951 roku. Zasługą muzeum krajoznawstwa (Vlastivedné múzeum v Galante) i Urzędu Gminy Jelka w 1992 roku budynek został odrestaurowany a w jego pobliżu powstał mały skansen upamiętniający rolniczą historię gminy. Odnowiony młyn jest obecnie udostępniony publiczności. W pobliżu młyna znajduje się także dobrze wyposażony kemping dla wodniaków, oferujący możliwości wyżywienia, obozowania, uprawiania sportów oraz cumowania łodzi i kajaków. W pobliżu młyna znajduje się także dobrze wyposażony kemping dla wodniaków, oferujący możliwości wyżywienia, obozowania, uprawiania sportów oraz cumowania łodzi i kajaków.

 

źródło: http://slovakia.travel/


MojaSlowacja.pl - Zareklamuj się u nas: | Redakcja portalu: +421 54 472 2394 sk@mojaslowacja.pl | Polityka cookie

Partnerzy: noclegi.pl