MojaSlowacja.pl


Home

Aquaparki

Narty

Jaskinie

Zamki

Mapa

Słownik

Szukaj noclegów Szukaj atrakcji
 
 
 
 
 
 

Najnowsze filmy

Zamek w Czachticach


Słynny zamek w Karpatach, w którym mieściła się dawna siedziba krwawej hrabiny Elżbiety Báthory.

Ruiny grodu warownego Čachtice znajdują się na południu zachodniej Słowacji, w miejscowości Čachtice, 7 km na południowy wschód od Nowego Miasta nad Wagiem.

Pełnił on funkcję twierdzy obronnej, chroniącej zachodnie granice Królestwa Węgier. Podczas powstań stanowych w 1708 roku zamek w Czachticach został spalony przez wojsko Franciszka Rákóczy'ego. Dziś pozostały ruiny, które współtworzą krajobraz słowackich Tatr.


Swą niechlubną sławę zdobył dzięki postaci hrabiny Elżbiety Báthory, zamieszkującej zamek na przełomie XVI i XVII wieku. Nazywana była "krwawą hrabiną". Na jej rozkaz zamordowano 600 młodych dziewczyn, dla krwi, w której miała się kąpać. W ten sposób chciała zachować wieczną młodość i wieczne piękno. Żelazna lalka z zabudowanymi w klatce piersiowej nożami, miała służyć, jako narzędzie zbrodni. Ofiara przytulała się do lalki, a noże wysuwały się z jej piersi, uśmiercając w ten sposób dziewczynę. Krew ściekała do przygotowanej kąpieli. Za swoje czyny została skazana na dożywocie. Zmarła w więzieniu.

W podzamczu mieści się renesansowy pałac Draškovičovský kaštieľ. Wewnątrz znajduje się muzeum z ekspozycją krajoznawczą.

 

MojaSlowacja.pl - Zareklamuj się u nas: | Redakcja portalu: +421 54 472 2394 sk@mojaslowacja.pl | Polityka cookie

Partnerzy: noclegi.pl