MojaSlowacja.pl


Home

Aquaparki

Narty

Jaskinie

Zamki

Mapa

Słownik

Szukaj noclegów Szukaj atrakcji
 
 
 
 
 
 

Najnowsze filmy

Jaskinia Domica


"Duma Gemera" jaskinia Domica oferuje między innymi ulubiony przez turystów atrakcyjny "rejs" po swoich podziemnych korytarzach.

Jaskinia Domica leży w południowo–zachodniej części Słowackiego Krasu na Płaskowyżu Silickim (Silickej planine), na południe od miasteczka Rożniawa. Przejście graniczne z Węgrami, oddalone jest zaledwie 1 kilometr od jaskini.

Jaskinia została udostępniona zwiedzającym w 1932 roku. Odkrył ją strażnik graniczny, który początkowo znalazł korytarz i studnię głęboką na 15 metrów. Następnie odkrywał kolejne części jaskini. Dziś wiadomo, że długość obiektu wynosi 5 kilometrów, a sumując długość wszystkich korytarzy, to wynosi 25 kilometrów.

W przeszłości jaskinia była zamieszkiwana zarówno przez niedźwiedzie, jak i ludzi, o czym świadczą znaleziska archeologiczne. Grzebień z kości, naszyjniki z muszli i zębów zwierząt, kamienne siekiery i noże, to tylko niektóre przedmioty odnalezione w jaskini a świadczące o życiu pradawnych przodków. Właśnie te rzeczy wystawione są w szklanych gablotach, przy wejściu do jaskini.

Na wysokości 339 m n.p.m. położone jest wejście do jaskini. Do wyboru są dwie trasy zwiedzania. Przez 85 minut turyści mogą zwiedzić 1 560 metrów jaskini. Natomiast drugi wariant obejmuje 780 metrów trasy, której pokonanie zajmuje 45 minut. Część trasy płynie się łódką, podziemnym nurtem rzeki Styx.

Piękno słowackiej jaskini tworzą przede wszystkim komnaty. Najbardziej znany jest Majkov dóm z kaskadowymi jeziorkami, zwanymi Łaźniami Rzymskimi. Inne godne polecenia komory to Koncertna sieo, Kvetnica czy Goticky dom.

Stalagmity, stalaktyty czy inne formy naciekowe bogato nagromadzone, tworzą wielobarwną mozaikę, zachwycającą niejednego turystę.

Stałymi mieszkańcami jaskini Domica są nietoperze (1500 sztuk), które reprezentują 16 różnych gatunków.

 

Źródło fot.: http://slovakia.travel


MojaSlowacja.pl - Zareklamuj się u nas: | Redakcja portalu: +421 54 472 2394 sk@mojaslowacja.pl | Polityka cookie

Partnerzy: noclegi.pl